اخذ شناسه دیجیتال (DOI) برای مقالات مجله حقوقی دادگستری

به منظور رعایت هرچه بیشتر استانداردهای اجرایی نشریات علمی اعلام شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تمامی مقالات 44 شماره اخیر مجله حقوقی دادگستری موفق به اخذ شناسه دیجیتال گردیدند که این شناسه در صفحه دانلود هر مقاله قابل مشاهده است و از این پس شناسه مربوط به هر اثر جدید، در نسخه فیزیکی آن هم به چاپ خواهد رسید.

شناسه شیء دیجیتالی (DOI: Digital Object Identifier) به شناسه مخصوصی اطلاق می‌شود که به هر نوع محتوای الکترونیکی (مقاله، کتاب، و ...) اختصاص یافته و برای شناسایی آسان­تر محتواهای علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیانی دیگر، شناسه مزبور عبارت از کدی منحصر­بفرد است که بسان اثرانگشت یا بارکد برای هر سند به نحو جداگانه اختصاص پیدا کرده و امکان یافتن آن سند در فضای مجازی را به سهولت مهیا می‌سازد. همچنین، سیستم مزبور نوعی استاندارد بین‌المللی است که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی ISO در راستای شناسایی اسناد الکترونیکی مورد شناسایی و تأیید قرار گرفته است.

از مزایای شناسه دیجیتال می‌توان به مواردی چون یکتا و دائمی بودن شناسه­ ی هر اثر، پیشگیری از مفقود شدن اطلاعات محتوای دارای شناسه در فرآیند بازسازی و روزآمدسازی وبگاه ­ها، جذب استناددهی بیشتر و موثرتر به مقالات، تبدیل منابع به ابرلینک (Hyperlink)، جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منابع و ارجاعات مورد استفاده، فراهم آمدن امکان شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات، محاسبه دقیق­ تر ضریب نفوذ (Impact Factor) برای مقالات و مجلات و ارتقای شاخص واقعی علم سنجی (Scientometrics) اشاره کرد.

هر شناسه دیجتیال DOI شامل مجموعه‌ای از اعداد، حروف و علامت‌هاست که به هر نوع منبع نوشتار دیجیتالی اختصاص می‌یابد. این شاخص از دو بخش یعنی کد ناشر و کد سند تشکیل شده است که با ممیز (/) از هم جدا می‌شوند. این کد توسط موسسه DOI صادر و به صورت یک پیوند اینترنتی به مقاله اختصاص می‌یابد. عبارت 10.22106/jlj.2017.25897 را می‌توان یک نمونه شناسه DOI و http://www.jlj.ir/news?newsCode=350 را می‌توان پیوند اینترنتی متناظر آن دانست. که از طریق آن میتوان به مقاله مزبور که یکی از مقالات مجله حقوقی دادگستری است دست یافت. همچنین می­توان با جستجوی شناسه دیجیتالی مقاله در بانک‌های داده مقالات هم چون گوگل ­اسکولار، اسپرینگر، جِی­ استور، ساینس ­دایرکت و غیره یا در مرجع رسمی آن (http://dx.doi.org) به صفحه متناظر مقاله دسترسی پیدا کرد.